0

Android od A po Z

android-logo

A

Acer – Acer Incorporated je taiwanská spoločnosť, ktorá patrí medzi päť popredných dodávateľov osobných počítačov. Spoločnosť vznikla v roku 1976. Acer sa zaoberá sa výrobou a vývojom osobných počítačov (notebooky, desktopy), serverov, systémov pre uloženie dát, monitorov, periférnych zariadení, digitálnych zariadení a televízorov s LCD obrazovkou. Ďalším sortimentom je riešenie v oblasti elektronického obchodovania pre podniky, pre štátne a vzdelávacie inštitúcie a pre domácich užívateľov. Acer je aj jedným z mnohých výrobcov Android zariadení, medzi najznámejšie patrí rada tabletov Iconia Tab.

Adreno – Grafické čipy, ktorých divíziu na konci roka 2008 odkúpila spoločnosť Qualcomm od AMD. V dnešnej dobe patria medzi najpoužívanejšie grafické čipy pre smartfóny a tablety. Medzi najznámejšie z nich patria hlavne Adreno 200, 205, 220 a 320.

Advanced power menu – Ide o rozšírené menu tlačidla pre vypnutie o niektoré ďalšie funkcie, napríklad o reštartovanie, nabootovanie do recovery, alebo hybernáciu.

Akcelerometer – Akcelerometer je prístroj, ktorý zachytáva otočenie prístroja. Vďaka tomu sa v smartfónoch otáča obrazovka na ležato.

Aktualizácia – Ide o proces, ktorým sa nainštaluje do vášho zariadenia najnovšia verzia aplikácie, hry alebo operačného systému.

Android – Spoločnosť Android Inc. bola založená v Kalifornii v októbri 2003 Andym Rubinom, Richom Minerom, Nickom Searsom a Chrisom Whitom. Google Inc. v auguste roku 2005 odkúpil v tej dobe nie príliš známu “startup” firmu Android Inc. a urobil z nej svoju dcérsku spoločnosť.
Po odkúpení spoločnosti tím Googlu pod vedením Andyho Rubina vyvinul platformu založenú na linuxovom jadre a v septembri roku 2007 Google získal niekoľko patentov v oblasti mobilných technológií. Odborná verejnosť začala po akvizícii špekulovať, že Google chce týmto krokom vstúpiť na trh “chytrých” mobilných telefónov a chystá vydanie vlastného telefónu.
5. novembra 2007 bolo vytvorené zoskupenie Open Handset Alliance. Konzorcium, ktoré zahŕňalo spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov, čipov alebo mobilných aplikácií. Cieľom tohto konzorcia bolo vyvinúť otvorený štandard pre mobilné zariadenia. V ten istý deň Open Handset Alliance ohlásila svoj prvý produkt, Android, otvorenú mobilnú platformu postavenú na jadre Linux verzie 2.6. Eric Schmidt dal pri tejto príležitosti vo svojom prejave najavo, že má Google s platformou Android veľké plány: “Dnešné oznámenie je omnoho ambicióznejšie, než iba Google telefón, ako špekulovala tlač v posledných niekoľkých týždňoch. Našou víziou je, že platforma, ktorú predstavujeme, bude môcť byť použitá na tisícoch rozdielnych telefónnych modeloch.” O týždeň neskôr bol vydaný prvý Android SDK pre vývojárov pod licenciou open-source.
V októbri 2008 bol v Spojených štátoch amerických uvedený prvý komerčný telefón vyrobený firmou HTC s operačným systémom Android (na Slovensku bol prvý telefón s Androidom uvedený koncom júla 2009) a zároveň s tým bol uvoľnený SDK 1.0. V roku 2009 narástol počet zariadení používajúcich Android na viac ako dvadsať. Dnes je Android najrozšírenejším operačným systémom pre mobilné zariadenia.

Andy Rubin –  Je to bývalý vysokopostavený predstaviteľ spoločnosti Apple, ktorý dnes pracuje ako viceprezident spoločnosti v Google. Je právom považovaný za tvorcu a otca Androidu. Na konte má množstvo patentov, ktoré dnes vlastní spoločnosť Apple.

AMOLED displej – Active Matrix Organic Light Emitting Diode. Ide o displej, ktorý sa vyznačuje nízkou energetickou náročnosťou najmä pri čiernej farbe, ktorá je naozaj čierna (napríklad v porovnaní s LCD displejmi). AMOLED displeje používa najmä spoločnosť Samsung.

Android Market – Ide o virtuálny obchod s hrami, aplikáciami, filmami a knihami. Obchod Android Market bol premenovaný na Google Play. Ak chcete používať Google Play, musíte sa prihlásiť prostredníctvom Google účtu.

.apk – Programy pre Windows majú príponu .exe, hry a aplikácie pre Android majú príponu .apk.

Aplikácie / appky / apps – Softvér určený na vykonávanie špecifickej funkcie, ktorú používateľ požaduje.

APN list – Zoznam nastavení pre internetové pripojenie.

Appdrawer – Je to zoznam ikon aplikácií spolu s názvami jednotlivých aplikácií. Na väčšine základných plôch launcherov sa vyvoláva kliknutím na predurčenú ikonku.

Apps2sd/Apps2sd+ – Znamená to inštalovanie aplikácií na pamäťovú kartu. Táto funkcia sa po prvý raz objavila až v Androide 2.2 s označením FroYo, ale iba pre aplikácie, ktoré túto funkciu podporovali. Dovtedy, ak chce chceli inštalovať aplikácie na pamäťovú kartu, museli ste mať rootnutý smartfón, kartu rozdelenú na dva oddiely a nainštalovanú upravenú ROM, ktorá to podporovala.

ARM – Ide o architektúru procesorov, ktorá bola vyvinutá vo Veľkej Británii. Starší obchodný názov architektúry ARM je Advanced RISC Machine, pôvodný bol Acorn RISC Machine. Táto architektúra spôsobila v niekoľkých smeroch revolúciu v informačných technológiách. Jej návrh sa riadil filozofiou RISC. Pozoruhodné je aj to, že prvé procesory ARM boli založené na GaAs polovodičoch, ktoré umožnili na tú dobu veľmi vysoké taktovacie frekvencie. Prvý procesor s architektúrou ARM bol navrhnutý firmou ARM Limited v roku 1984.
V roku 2007 bola architektúra ARM zastúpená v 98% z viac ako jednej miliardy každoročne predaných mobilov.
Firma ARM Limited sa časom prestala zaoberať výrobou procesorov a namiesto toho sa sústredila iba na ich vývoj. Schéma procesorov ARM je teda „intelektuálnym vlastníctvom“ firmy ARM, ktorá od výrobcov hardvéru vyberá licenčné poplatky za použitie ich technológií. Procesory ARM dnes môžeme nájsť vo všetkých odvetviach spotrebnej elektroniky od mobilných telefónov, multimediálnych prehrávačov, prenosných herných konzol, kalkulačiek až po počítačové periférie (pevné disky, routery). Procesory ARM majú vo svojom výrobnom programe desiatky výrobcov.

Asus – Asus bol založený v roku 1989 v meste Taipei na Taiwane TH Tungom, Ted Hsuom, Wayne Hsiehom a MT Liaom – všetci boli inžiniermi z Aceru. Meno Asus vzniklo z Pegasa (pegasus), mýtického okrídleného koňa z gréckej mytológie. Prvé písmená sa odstránili preto, aby názov začínal na A a bol vysoko v abecede.
V Android svete sa spoločnosť Asus dostala do povedomia najmä svojou sériou tabletov Transformer. Asus je výrobcom aj tabletu Nexus 7. Spoločnosť si vybudovala dobré meno aj skorými aktualizáciami svojich zariadení na novšiu verziu Androidu.

Autofocus – Autofocus je dnes súčasťou každého fotoaparátu. Automatické zaostrovanie sa uskutočňuje  stlačením a pridržaním spúšte fotoaparátu do polovice, tak aby sa ešte neexponoval snímok. V tabletoch a smartfónoch bez hardvérového tlačidla fotoaparátu sa zameriava dotykom na displeji.

B

Barcode – Ide o dáta v grafickom formáte, ktorý je prispôsobený pre zariadenia určené na jeho čítanie. Je to možné aj pomocou smrtfónov/tabletov a príslušnou aplikáciou.

Beats Audio – Značka slúchadiel vysokej kvality. Logo Beats Audio môžeme nájsť aj na smartfónoch HTC, ktoré majú špeciálne upravený zvuk. V minulosti boli s niektorými zariadeniami HTC dodávané aj spomínané slúchadlá.

Benchmark – Je to všeobecné označenie aplikácií, ktoré sú zamerané na meranie výkonu zariadení (vykresľovanie 2D a 3D grafiky, výpočtový čas procesora a podobne).

Bln mode – Režim kernelu, ktorý má za úlohu nahradenie notifikačnej led diódy kapacitnými tlačidlami. Tento režim vkladajú vývojári najmä do rootnutých zariadení, ktoré notifikačnú led diódu nemajú.

Bloatware – Súhrnný názov pre nepotrebný a nechcený softvér, ktorý do smartfónov a tabletov (ale aj PC) predinštaluje výrobca. Výrobcovia však často predinštalujú aj kvalitný a hlavne žiadaný softvér, ktorý sa môže stať aj dôvodom, prečo si dané zariadenie ľudia kupujú.

Bluetooth – Bluetooth je bezdrôtová komunikačná technológia pracujúca v ISM pásme 2,4 GHz (rovnakom ako u Wi-Fi). Slúži na nadviazanie spojenia medzi dvoma zariadeniami, napríklad mobilným telefónom a osobným počítačom alebo headsetom.

Bootanimation (Bootovacia animácia) – Animácia, ktorá sa spúšťa pri štarte zariadenia. Vývojári ju často menia za vlastnú. Typickým príkladom je dobre známa bootovacia animácia pre CyanogenMod.

Bootloader – Časť kódov, ktoré bežia pred samotným spustením operačného systému. Zvyčajne obsahuje niekoľko spôsobov, ako spustiť jadro OS, rovnako aj príkazy pre ladenie a modifikovanie jadra OS.

Bootloop – Stav, keď príde k zacykleniu zariadenia. Zariadenie sa snaží nabootovať operačný systém, no reštartuje sa a proces bootovania sa neustále opakuje. Väčšinou sa s týmto javom môžeme stretnúť pri nesprávnom preinštalovaní custom ROM.

Bootscreen – Časť zapínania zariadenia, kedy sa zobrazuje na displeji animácia, logo výrobcu, alebo označeni zariadenia.

Brick/bricked device – Jedno z najväčších rizík úpravy systému v zariadení. Ide o stav, kedy sa zo smartfónu alebo tabletu stane tehla – po anglicky brick. Znamená to, že zariadenie sa nedá zapnúť, nevieme sa dostať ani do recovery modu.
Poznáme dva typy bricku: soft a hard (ľahký a ťažký), pričom soft brick sa dá ešte opraviť, no hard brick väčšinou nedokáže opraviť už ani servis a zo zariadenia sa stane úplná tehla.

Browser – Prehliadač internetu, ktorý je už predinštalovaný v každom Android zariadení. Do  najnovších zariadení sa dáva už Chrome, no ak vám nevyhovuje, na Google Play existuje veľké množstvo alternatívnych prehliadačov (Opera, Opera Mini, Dolphin, Mozilla, Maxthon a iné).

Btrfs – Je to nová kópia na zápis systémových súborov pre Linux, zameriava sa na pokročilé funkcie, odolnosť voči chybám a jednoduchá správu.

Bug – Anglické označenie pre chybu v systéme, aplikácii alebo hre.

BusyBox – Projekt BusyBox je hneď po jadre jedným z najdôležitejších projektov pre malé zariadenia postavené na Linuxe. Skrýva v sebe veľké množstvo malých unixových utilít, ktoré by sa inak museli do systému dostať iným a na miesto nákladnejším spôsobom (vďaka BusyBoxu je to iba okolo 4 MB). Väčšinou ide o osekané utility, takže nepodporujú všetky inak štandardné prepínače.

Build – Zostava systému s konkrétnym označením.

C

Cache – Vyrovnávacie pamäť aplikácie, ide o dočasné súbory.

Call delay – Bug na romkách s Androidom vo verzii 2.3. Jedná sa o časové oneskorenie prichádzajúceho hovoru, kedy nepočujeme prvé cca 3 sekundy.

CES – Consumer Electronics Show (výstava spotrebnej elektroniky) sa koná každý rok v januári v americkom meste Las Vegas. Okrem iného tu bývajú predstavené aj nové Android smartfóny, tablety a iné zaujímavé zariadenia.

CEO – Chief Executive Officer (výkonný riaditeľ obchodnej spoločnosti).

Camera overclock – Zníženie vúkonu (taktu) pri spustení fotoaparátu, keďže niektorým smartfónom sa stávalo, že po spustení aplikácie fotoaparát bežal na plný výkon.

Clockworkmod – Neoficiálny recovery mód pre zariadenia s OS Android.

Cloud – Termín cloud označuje miesta na internete, ako je služba Dropbox, SkyDrive, Box, Google Drive, kde môžete ukladať všetky druhy informácií, napríklad fotografie, hudbu, dokumenty a videá, teda skutočne všetko, čo funguje ako súbor, a neskôr to jednoducho získať z počítača, telefónu, televízora alebo iného zariadenia, ktoré má internetové pripojenie.

Command Line – Príkazový riadok, v UNIXe sa nazýva Terminál.

CPU – Skratka z angl. central processing unit, často prekladané ako centrálna procesorová jednotka, je hlavný procesor počítača. Interpretuje, vykonáva alebo spracúva inštrukcie alebo dáta programu vo forme strojového kódu. Dnes sú centrálne procesorové jednotky takmer vždy realizované vo forme mikroprocesora.
CPU sa v slovenčine oficiálne označuje ako procesor základnej jednotky alebo skrátene základná jednotka alebo procesor.

Cupcake – Označenie prvej rozšírenej verzie Androidu s číslom 1.5. Bol vydaný 30. apríla 2009, medzi jeho najdôležitejšie prínosy patrí možnosť prehrávať a nahrávať video, animácie prechodu medzi obrazovkami a nový vzhľad klávesnice.

Custom Rom – Zaužívaný výraz, ktorý označuje celý softvér v telefóne, ktorý bol pozmenený vývojárom napríklad z XDA Developers. Nejde už teda o oficiálny softvér od výrobcu zariadenia. Medzi najznámejšie Custom Romky patrí CyanogenMod.

CyanogenMod – Jedna z najznámejších Custom Romiek, ktorá je vyvíjaná skupinou vývojárov Cyanogen. Táto romka je dostupná takmer na všetky Android zariadenia a vyznačuje sa najmä čistým Androidom, ktorý je použitý v zariadeniach Nexus. 

D

Dalvik cache – Priestor rýchlej pamäti programu pre program Dalvik. Dalvik je založený na virtuálnej mechanike, ktorý je základom pre bežiace aplikácie (ktoré majú .apk rozšírenia).

Deodexing – Je to v podstate prebalenie aplikácií určitým spôsobom tak, že sú prerobené do classes.dex súborov. Tým, že sú všetky kusy balíka aplikácie dohromady na jednom mieste, eliminuje sa starosť upravenej APK v rozpore s niektorými samostatnými odexnutými časťami. To znamená, že deodexnuté romky (alebo aplikácie) majú všetky balíky aplikácií vložené dohromady na jednom mieste. Umožňuje to ľahkú modifikáciu a témovanie.

Developer – Vývojár, čiže človek, ktorý vyvíja aplikáciu, hru alebo celý OS (zaoberá sa najmä zdrojovým kódom).

Donut – Označenie verzie Androidu 1.6. V tých časoch za začal Android dostávať ešte viac do povedomia ľudí. Medzi významné novinky, ktoré so sebou priniesol sú najmä: nová verzia Android Marketu, lepšie vyhľadávanie, podpora displejov s rozlíšením WVGA a možnosť označiť viacej súborov pri mazaní v galérii.

Downgrade – Opak upgrade – čiže ide o zníženie verzie systému prípadne aplikácie.

DPI – Dots per inch (počet bodov na palec) – jednotka rozlíšenie displeja.

Driver – V slovenčine je to ovládač. Je to súčasť systému, ktorá má za úlohu komunikáciu s jednotlivými perifériami, tiež slúži na ich správne fungovanie.

E

Eclair – Android vo verziách 2.0 a 2.1. Priniesli podporu vyšších rozlíšení displeja, živé tapety, Bluetooth vo verzii 2.1, digitálny zoom, HTML5 vrátane nového prehliadača.

Emulátor – Špeciálny program, ktorý dokáže spustiť iné programy aj na platforme, pre ktorú nie sú určené. Vďaka emulátorom dokážeme spustiť napríklad aplikácie pre Android aj na Windowse. Treba brať do úvahy, že emulácia je veľmi náročný proces.

Exynos – Sú to ARM procesory, ktoré vyrába spoločnosť Samsung. Momentálne je najnovším procesorom z rodiny Exynos osemjadrový Exynos 5 Octa.

F

Face unlock – Odomknutie tvárou pomocou prednej kamery na smartfóne a tablete. Túto funkciu priniesol až Android 4.0 Ice Cream Sandwich a v Androide 4.1 Jelly Bean bola ešte zdokonalená o potrebu žmurknutia.

Factory reset – Nazýva sa aj hard reset. Ide o uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Zmažú sa tým všetky nainštalované hry, aplikácie, správy, kontakty a obnovia sa pôvodné nastavenia zariadenie.

File manager – Po slovensky je to správca súborov. Umožní vidieť obsah v pamäti telefónu alebo na pamäťovej karte. V OS Android nie je defaultne predinštalovaný žiadny (aj keď niektorí výrobcovia ako Samsung predinštalujú vlastného správcu súborov), no na Google Play ich je nespočetné množstvo.

Firmvér – Firmvér je softvér, prostredie vášho telefónu. Jeho verziu môžete nájsť v Nastavenia/O telefóne.

Flash player – Aplikácia vyvíjaná spoločnosťou Adobe. Umožňuje najmä prezeranie videí v internetovom prehliadači. Bohužiaľ (pre niekoho chvalabohu), od verzie Androidu 4.1 Jelly Bean nie je podporovaný.

FPS – Frames per second, čo znamená počet vykreslených obrázkov za sekundu. Je jedným z nástrojov na meranie výkonu grafickej karty.

FroYo – Ide o Android 2.2, je to skrátený názov pre Frozen Yogurt. Priniesol funkcie ako inštalácia aplikácií na pamäťovú kartu, zdieľanie wifi pripojenia a USB modemu, päťnásobné zrýchlenie práce s aplikáciami, nový internetový prehliadač a podpora Flash Playeru.

G

G1 – Ide o legendárny smartfón, ktorý ako prvý bežal pod OS Android. Vyrobila ho spoločnosť HTC. Známy je aj pod názvom HTC Dream.

Gameloft – Jeden z najväčších tvorcov hier pre platformu Android a iOS. Medzi jeho najznámejšie herné tituly patria Modern Combat, N.O.V.A., Asphalt, Real Football a iné.

Geotagging – Priradenie GPS koordinátorov miesta, na ktorom bola fotografia nasnímaná.

Gingerbread – Označenie Androidu 2.3. Táto verzia priniesla podporu rozlíšenia 1280 x 760 a uhlopriečky s 4 a viac palcami. Pre Gingerbread je charakteristický nový dizajn v čiernej farbe. Vylepšila sa aj podpora kamier a senzorov. V súčasnosti ide stále o najrozšírenejšiu verziu OS Android, no jeho podiel neustále klesá.

Glonass – ruský družicový navigačný systém. Slúži na rovnaké účely ako americké GPS.

Gmail – Email od spoločnosti Google, ktorý v je súčasnosti najobľúbenejší a najrozšírenejší. Zaregistrovaním získate Google účet, pomocou ktorého sa môžete prihlásiť do každej služby od Goole. Bez Google účtu využijete iba malé percento potenciálu Android zariadení.

Google – Jedna z najväčších technologických spoločností v súčasnosti. Podrobnú históriu si môžete prečítať natejto stránke.

Google Drive – populárna cloud služba priamo od Google. Je prepojená s viacerými projektami, ako napríklad úprava dokumentov v Google Docs. Obrázky si môžete otvoriť v niektorej z podporovaných aplikácií z Chrome webstore a priamo v cloude ho aj upraviť. Na začiatku dostanete 5 GB miesta zdarma.

Google I/O – Skratka I/O v technologickom svete znamená najmä komunikáciu počítača s okolím (input/output). Ak ide o Google I/O, ide o najväčšie stretnutie Android developerov, ktoré je každoročne organizované spoločnosťou Google. Vždy sú tu predstavené nejaké technologické novinky.

Google Now – Odpoveď Googlu na Siri, hlasovú asistentku v iOS. Je to teda hlasový asistent a vyhľadávač, ktorý prišiel spolu s Androidom 4.1 Jelly Bean.

Google Play – Virtuálny obchod s hrami, aplikáciami, filmami, hudbou a časopismi pre vaše Android zariadenie. V minulosti sa nazýval Android Market.

Gorilla Glass – Jedno z najpoužívanejších tvrdených ochranných skiel, ktoré chráni displej pred poškriabaním a iným poškodením pravdepodobne aj na vašom Android zariadení. Toto špeciálne sklo je vyrábané spoločnosťou Corning. Na CES 2013 bola ohlásená už tretia generácia, Gorilla Glass 3, ktorá vylepšuje vlastnosti predchádzajúcej generácie.

GPS – Global Positioning System alebo Globálny lokalizačný systém alebo Globálny systém určenia polohy je satelitný navigačný systém používaný na zistenie presnej pozície a poskytujúci veľmi presnú časovú referenciu takmer kdekoľvek na Zemi alebo zemskej orbite.

GPU – Grafický procesor (ang. graphics processing unit) je procesor slúžiaci na výpočet grafických informácií pre zobrazenie údajov z počítača (alebo iného zariadenia spracúvajúceho digitálne dáta) na viditeľný grafický obraz zobraziteľný na monitore. Prevádza digitálne dáta do formy zobraziteľnej pomocou obrazových pixelov.

Gyroskop – Gyroskop je zariadenie na meranie alebo udržiavanie rovnakej orientácie, resp. rovnakého smeru. Prístroj využíva zákon zachovania momentu hybnosti.

H

Hard reset – Nazýva sa aj Factory reset. Ide o uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Zmažú sa tým všetky nainštalované hry, aplikácie, správy, kontakty a obnovia sa pôvodné nastavenia zariadenie.

HBOOT – Skratka pre hardware bootloader. Ide o niečo ako BIOS v počítačoch.

HD – High Definition, čo je v preklade vysoké rozlíšenie. HD má rozlíšenie 720p, Full HD má 1080p.

HDMI – High-Definition Multimedia Interface je najnovšie rozhranie pre audiovizuálne vybavenie ako televízory s vysokým rozlíšením alebo systémy domáceho kina. Má 19 signálových vodičov v jednom kábli, ktorý vyzerá podobne ako bežný USB kábel. Rozhranie je schopné prenášať 5 Gbps. Norma má dostatočnú rezervu aj do budúcnosti, jej priepustnosť je asi dvakrát vyššia, ako je potrebná pre viackanálové video a audio dnes. HDMI by malo postačovať aj pre HD prístroje v budúcnosti, ako napríklad HD-DVD prehrávače a rekordéry. Tieto faktory robia z HDMI univerzálnejšie riešenia ako boli predchodcovia kompozitné video a S-video.

HDR – High dynamic range. Vysoký dynamický rozsah, čo v praxi znamená, že svetelnosť obrazu je na celej jeho ploche rovnomerná. Nemá miesta, ktoré sú preexponované (príliš svetlé), alebo podexponované (príliš tmavé). Najideálnejší príklad na vysvetlenie HDR je fotka vytvorená oproti svetlu – postava stojaca pred slnkom. Existujú dve možnosti: postavu vidno celú, no pozadie je tmavé, alebo naopak, vidieť všetko, len postava je akoby v tieni. HDR je tretia možnosť, čiže vidíme aj postavu a aj pozadie je dobre osvetlené.

Honeycomb – Android vo verzii 3.0, 3.1 a 3.2. Jeho najväčšou zvláštnosťou je, že ako jediný z verzií Androidu nebol ponúkaný ako open-source projekt a bol určený iba pre tablety. Dôvodom mala byť spolupráca so spoločnosťou Motorola.

Hot-Spot – Označenie miesta, kde je dostupné wifi pripojenie. Často tak bývajú označené reštaurácie, stanice, letiská a iné verejné priestranstvá.

HTC – High Tech Computer Corporation je taiwanský výrobca vreckových zariadení a mobilných telefónov s operačnými systémami Windows Mobile a Windows Phone od firmy Microsoft, no hlavne  Android od združenia firiem pod hlavičkou Open Handset Alliance. Spoločnosť bola založená 15. marca 1997. Zrejme každý sa už stretol s mottom spoločnosti: „quietly brilliant“. HTC je výrobcom prvého smartfónu s OS Android, legendárnej G1 známej aj ako HTC Dream. Okrem toho HTC vyrobilo aj prvý smartfón pre Google s názvom Nexus One.

HTC Sense – Grafická nadstavba Androidu, ktorá sa nachádza na smartfónoch spoločnosti HTC. Má množstvo fanúšikov, ktorí považujú Sense za tú najprepracovanejšiu nadstavbu pre Android, no aj veľa kritikov, ktorí ho považujú iba za neporiadok (hlavne kvôli veľkému množstvu predinštalovaného softvéru, ktoré využíva iba málokto).

Huawei – Huawei Technologies Co. Ltd. Je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich poskytovateľov telekomunikačných služieb a sieťových riešení na svete. Patrí medzi top 5 najväčších výrobcov smartfónov s OS Android, celosvetovo táto spoločnosť predala už viac ako 100 miliónov mobilných telefónov.
Ide o čínsku spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1988, sídli v meste Šen-čen.

I

Ice Cream Sandwich – Je to označenie Androidu 4.0. ICS priniesol zatiaľ najväčšiu revolúciu v histórii Androidu. Dočkali sme sa aj kompletne nového dizajnu celého systému, zjednotenia verzií Androidu pre smartfóny a tablety, Face Unlocku, integrácie troch virtuálnych tlačidiel namiesto hardvérových, vylepšenia fotoaparátu a množstva ďalších zmien.

IMEI – International Mobile Equipment Identity (doslova Medzinárodná identifikácia mobilnej výbavy) je jedinečné číslo zapísané v mobilnom telefóne, ktoré slúži na identifikáciu telefónu v sieťach mobilných operátorov. Pomocou IMEI čísla môže operátor nad telefónom prevziať kontrolu. Zariadenie je možné nájsť v mobilnej sieti, lokalizovať ho, zablokovať ho, vytvoriť si kópiu čísiel na SIM karte, či urobiť výpis hovorov.
IMEI je zapísané na nálepke výrobcu telefónu, alebo sa vypíše po zadaní *#06# na klávesnici.

IPSKonkurentom, resp. poddruhom LCD displejov sú IPS panely. Takisto využívajú tekuté kryštály a LED podsvietenie, avšak elektródy sú rozmiestnené iným spôsobom. IPS panely dosahujú vernejšie podanie farieb a vyššie pozorovacie uhly, často však aj vyššiu odozvu.
IPS, alebo In-Plane Switching technology, je technológia LCD panelu vytvorená spoločnosťou Hitachi v roku 1996. Dôvodom bolo vyriešenie klasických problémov TFT LCD displejov ako malé pozorovacie uhly a nízka kvalita zobrazených farieb.

J

Java – Jeden z najznámejších programovacích jazykov. Aktuálne je vyvíjaná spoločnosťou Oracle. Poznáme štyri balíky jazyka Java. J2ME (Micro Edition) pre mobilné telefóny, ďalej J2SE (Standard Edition) pre domáce počítače, J2EE (Enterprise Edition) pre enterprise sektor a nakoniec Java Card  pre implementáciu do inteligentných čipových kariet.

Jelly Bean  Nesie číselné označenie 4.1 alebo 4.2. Medzi najdôležitejšie novinky Jelly Beanu patrí „project butter“ (projekt maslo) = systém je omnoho plynulejší a Google Now. 

Just-In-Time Compiler Špeciálna metóda v systéme, ktorá sa objavila v Androide 2.2. Používa rôzne techniky pre rýchlejší beh programov preložených do tzv. medzikódu.  Zrýchlenie sa vykoná preložením kódu spusteného programu priamo do natívneho strojového kódu počítača, kde je spustený (v našom prípade na zariadení s Androidom).

Kapacitná technológia, kapacitný displej Kapacitný dotyková obrazovka je tvorený priehľadnou rezistívnou elektródou prikrytou odolnou vrstvou (sklo, plastová fólia). V niekoľkých bodoch sa elektróda napája malým striedavým napätím. Pri dotyku prstom sa kapacitne zvedie časť signálu, vyhodnotením pomeru prúdov z jednotlivých bodov je možné určiť bod dotyku.
Kapacitné displeje sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu a zničeniu, nie sú však vhodné do prostredí so silným elektromagnetickým rušením, problematická je aj prítomnosť kovových predmetov v ich blízkosti, a nie je možné ich používať pre dotyk nevodivými predmetmi (problém predstavujú niekedy aj rukavice).

K

KernelKernel, alebo po slovensky jadro je označenie pre jednu z najhlavnejších súčastí operačného systému. Zabezpečuje beh programov, prístup k hardwaru, správu pamätí, diskových jednotiek, komunikáciu a iné.

Key Lime Pie Už od predstavenia Androidu 4.1 Jelly Bean kolujú po internete informácie, že nová verzia Androidu ponesie názov Key Lime Pie.

Launcher – Prostredie, v ktorom pracujete. Má dôležitú úlohu pri výdrži batérie, akým štýlom sa rolujú ikony, koľko plôch môžete pridávať… Samozrejme, ak vám nevyhovuje pôvodný launcher (napríklad HTC Sense alebo TouchWiz) od výrobcu, na Google Play ich nájdete zopár desiatok (Nova launcher, Apex, SPB Shell 3D, Go launcher, ADW, Holo, Regina a mnohé ďalšie).

L

LCDDisplej z tekutých kryštálov (Liquid crystal display, LCD) je tenké a ploché zobrazovacie zariadenie, ktorého obraz sa skladá z farebných alebo monochromatických bodov zoradených pred zdrojom svetla. Pri prevádzke vyžaduje relatívne malé množstvo energie a preto ho je možné použiť i pri napájaní z batérií. Zdrojom svetla LCD displeja je pasívna reflexná vrstva umiestnená za displejom, ktorá odráža svetlo dopadajúce na displej, alebo aktívna biela rozptylná plocha zozadu osvetlená výbojkou (obvykle dve trubice uložené po stranách displeja), alebo radom bielych LED diód.
Každý bod (pixel) LCD displeja sa skladá z molekúl kvapalných (tekutých) kryštálov, ktoré sú umiestnené medzi dvoma priehľadnými elektródami. Nad a pod elektródami sa nachádzajú polarizačné filtre. Zadná stena je rovnomerne osvetlená pasívnym zdrojom svetla – neónovými trubicami, LED a pod. Filtre a natočenie molekúl kvapalných kryštálov (bez napätia sú molekuly v tzv. chaotickom stave) spôsobujú, že svetlo zo zdroja neprejde cez LCD vrstvu. Privedením napätia na elektródy sa tekuté kryštály natočia do špirálovej štruktúry tak, že rotujúce svetlo prejde cez polarizačný filter a LCD bod sa javí ako priehľadný. V okamihu pustenia elektrického prúdu do elektród sú molekuly kvapalného kryštálu ťahané rovnomerne s elektrickým poľom, čo znižuje rotáciu vstupujúceho svetla. Ak nie sú kryštály natočené vôbec, prechádzajúce svetlo bude polarizované kolmo k druhému filtru, a svetlo bude teda blokované a bod sa javí ako tmavý. Pomocou natočenia kryštálov je teda možné riadiť množstvo svetla prechádzajúce bodom, a teda jas bodu (pixelu).

LG LG Electronics je juhokórejská a globálna technologická spoločnosť. Sídli na ostrove Yeouido v Soule. Je to výrobca televíznych, mobilných telefónov, ale aj inej elektroniky pre domácnosti. Spoločnosť LG je výrobcom smartfónu Nexus 4.

LinuxLinux je počítačový operačný systém a jeho jadro. Patrí medzi najznámejšie a najúspešnejšie príklady slobodného softvéru a vývojového modelu open source.
Termín Linux sa vzťahuje na jadro Linuxu, ale v bežnej reči sa používa na opis celej rodiny operačných systémov UNIXového typu, ktoré sú založené na linuxovom jadre, zatiaľ čo knižnice a nástroje pochádzajú zvyčajne z projektu GNU (takéto zoskupenie sa označuje ako GNU/Linux). Linuxové distribúcie často zoskupujú základný systém s veľkým množstvom programov spravovaných systémom „balíčkov“.
Hoci bol spočiatku používaný a vyvíjaný nadšenými jednotlivcami, od tej doby získal podporu niektorých veľkých spoločností ako IBM, Novell aHewlett-Packard a predbieha mnohé proprietárne verzie UNIXov. Mnohí analytici tvrdia, že jeho úspech je založený na nezávislosti na dodávateľovi, nízkych implementačných nákladoch, vysokej bezpečnosti a spoľahlivosti.

Live Wallpaper Je to živá tapeta. To znamená, že sa na nej niektoré prvky pohybujú, menia sa farby, reaguje na dotyk prstom alebo na nakláňanie smartfónu a iné.

Lock Screen V podstate ide o zámok displeja telefónu. Zamknutie môže byť aj heslom, kódom, tvárou (Face Unlock) alebo vzorom. Často bývajú na uzamykacej obrazovke umiestnené hodiny a dátum a skratky pre niektoré aplikácie.

LTELTE je skratkou  z anglického Long Term Evolution, ktorá sa niekedy môže nazývať aj ako 4G LTE. Je to mobilná dátová technológia určená pre vysokorýchlostný internet v mobilných sieťach s teoretickou rýchlosťou sťahovania až 172,8 Mbps (21.6 MB/s) a odosielania až 57,6 Mbps (7,2 MB/s). Táto technológia sa na Slovensku stále testuje, ale v zahraničí (najmä USA) je už dávno v prevádzke.

M

Mass Storage Alebo po slovensky veľkokapacitné pamäťové zariadenie, je obvykle flashové úložisko s väčšou kapacitou na ukladanie dát napríklad aj v zariadeniach s Androidom.
Postupne Mass Storage nahrádza takzvaný MTP – Media Transfer Protokol, ktorý je časťou Windows Media frameworku a dokáže prenášať rôzne médiá do chytrých zariadení, akými sú obrázky, hudba, alebo videá. Tento protokol Microsoft naportoval aj pre systém OS X či Linux.

MIUI Jedna z najznámejších custom romiek. Je postavená z firmvérov CyanogenModu, avšak má vlastné grafické rozhranie, ktoré sa mierne podobá tomu, ktoré je aj na iPhone.

Mobile World Congress (MWC)Mobile World Congress je veľtrh, ktorý sa každoročne koná v Barcelone a je spojený s konferenciami výrobcov mobilných zariadení a operátorov z celého sveta.

MotorolaVznik spoločnosti sa uvádza od roku 1928, keď niesla ešte názov „Galvin Manufacturing Corporation“. Sídlo spoločnosti bolo v meste Chicago Illinois. Spoločnosť Motorola je už od svojho počiatku považovaná ako za jednu z najinovatívnejších spoločností na svete. V priebehu niekoľko desaťročí spoločnosť ponúkala len inovatívne produkty. Ako prvý prezentovali svetu vysielacie zariadenie a neskôr rovnako tak aj prvý mobilný telefón na svete. Revolúcia v mobilnom priemysle nastala v roku 1983, keď „U.S. Federal Communications Commission“ schválila prvé mobilné zariadenie DynaTAC 8000X. Spoločnosť Motorola bola dominantnou spoločnosťou v oblasti mobilnej komunikácie aj najmä inovatívnym zariadeniam, ktoré vyvinula v 90. rokoch (pager Bravo). Zlom nastal v roku 1998, keď jej miesto prebrala na trhu spoločnosť NOKIA.
V roku 2011 nastáva vo firma veľká zmena – rozdelenie spoločnosti na dva koncepty a to Motorola Mobility (ktorá bola neskôr odkúpená spoločnosťou Google) a Motorola Solutions.

MultitouchTechnológia, ktorá umožňuje ovládanie displeja viac ako dvomi prstami naraz.

N

Nandroid backup Názov pre kompletnú zálohu súčasnej romky (celý systém, aplikácie, hry, kontakty, SMS, nastavenia…). Táto záloha sa vykonáva cez recovery na rootnutom Android zariadení. Zvyčajne sa používa pred flashovaním novej romky.

NexusNexus je séria Android zariadení, ktoré sú vyrobené spoločnosťou Google v spolupráci s ďalším výrobcom. Cieľom je poskytnúť zážitok z čistého Androidu, čiže bez akéhokoľvek zásahu výrobcu (bez grafickej nadstavby) a mobilného operátora. Prvý Nexus sa objavil v roku 2010.
Medzi Nexus zariadenia patrí: Nexus One (vyrobený spoločnosťou HTC), Nexus S (vyrobený Samsungom), Galaxy Nexus (vyrobený Samsungom), Nexus 7 (Asus), Nexus 4 (LG) a Nexus 10 (Samsung).

NFCNear Field Communication alebo NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 cm.
Technológia vznikla rozšírením štandardu ISO/IEC 14443 (bezkontaktné karty, RFID), ktorý kombinuje rozhranie smart kariet a čítačiek do jedného zariadenia. Zariadenie NFC môže komunikovať s oboma existujúcimi štandardmi – smart kartami a čítačkami – a takisto s inými NFC zariadeniami. Tým je kompatibilné s už existujúcou bezkontaktnou infraštruktúrou pre verejné použitie, prepravu a platby. NFC je primárne určené na použitie v mobilných komunikačných zariadeniach.

NvidiaNVIDIA Corporation alebo NVidia je americká firma vyrábajúca procesory do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek. V Android svete je známa najmä svojím čipom Tegra.

O

Odex súbor – Aplikácie (.apk) obsahujú ODEX súbory, ktorých funkciou je úspora miesta. Týmto sa urýchľuje zavádzanie systému, na druhej strane to tiež robí hacknutie týchto aplikácií ťažšie, pretože časť kódovania už bola extraktovaná do iného umiestnenia pred realizáciou.

Open Source – Open source je produkt, jeho časť, alebo všeobecne akákoľvek informácia dostupná verejnosti, ktorá sa môže slobodne šíriť. A táto podmienka musí ostať zachovaná. Poznáme aj softvér, ktorý je označený ako open-source a pri takomto označení je podmienkou dostupnosť jeho zdrojového kódu. Tento softvér potom koncoví používatelia môžu voľne používať, modifikovať a šíriť ho, ako aj právo baliť a predávať produkt. Softvér so zdrojovým kódom uvoľneným ako public domain aj pod GNU General Public License (GPL) spĺňa tieto podmienky. Open-source licencie môžu obsahovať ešte ďalšie obmedzujúce podmienky, ako napríklad uvedenie mena.

Open Handset Alliance – Je skupina technologických spoločností, ktoré sa spojili pre urýchlenie inovácií v oblasti mobilných a spotrebiteľsko bohatších, lacnejších a lepších mobilných zážitkov. Spoločne vyvinuli aj Android, prvú kompletne otvorenú a slobodnú mobilnú platformu.

OTA – Over The Air, čiže „aktualizácia cez vzduch“. Ide o spôsob aktualizácie systému, kedy nemusíte smartfón alebo tablet pripájať k počítaču, ale zariadenie si samé stiahne všetky potrebné dáta cez wifi alebo internet od operátora. Následne automaticky prebehne proces aktualizácie.

P

PenTile – PenTile je typom matice pixelov v displejoch napríklad mobilných zariadení inak nazývaným aj  RGBG maticou. Oproti klasickej RGB matici sa v PenTile vynecháva každý druhý modrý subpixel a nahrádza sa zeleným.  Dôvodom je jeho nižšia životnosť oproti zelenému a červenému subpixelu, ktorá sa udáva na 10 000 hodín. Táto schéma matice bola patentovaná spoločnosťou Samsung.

Pixel – Obrazový prvok alebo pixel (skratka z angl. picture element), je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na monitore, resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.
Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel možno jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom na obmedzené množstvo pixelov a obmedzenú frekvenciu vykresľovania obrazu, dochádza pri zobrazení na monitore k mnohým nežiadúcim efektom, medzi ktoré patrí napríklad aliasing, moaré, neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.

PowerVRSpoločnosť Imagination Technologies sa špecializuje na návrh grafických čipov, ktoré sa objavujú najmä v populárnych zariadeniach spoločnosti Apple. Jej grafiky patria v súčasnosti k absolútnej špičke, čo dokazujú aj benchmarky tabletov iPad alebo iPhone. Samotná spoločnosť čipy nevyrába, ale predáva licencie, vďaka ktorým výrobcovia ako Samsung alebo Apple môžu použiť ich návrhy pri výrobe vlastných procesorov.

Proximity senzor Ide o senzor, ktorý po priložení nejakého predmetu pred neho vypne displej. Táto funkcia sa najčastejšie využíva pri uskutočňovaní hovoru – po priložení telefónu k uchu displej zhasne.

Pure Android Čistý Android bez akejkoľvek grafickej nadstavby od výrobcu smartfónu alebo tabletu. Čistý Android sa nachádza s zariadeniach Nexus.

Q

QRQR kód je dvojrozmerný kód zostavený zo slov Quick Response (Rýchla reakcia), a vyvinutý japonskou spoločnosťou Denso-Wave v roku 1994. QR preto, lebo slúži na rýchle dekódovanie obsahu v ňom ukrytom nasnímaním kódu napríklad kamerou mobilného telefónu s pomocou špeciálnej aplikácie. Tento kód sa stal akýmsi štandardom a čoraz častejšie ho vídame v reklamách, alebo propagačných materiáloch, na zastávkach, alebo všade tam, kde je potrebná nejaká interakcia.

QualcommQualcomm Inc. dodáva výrobky, technológie a poskytuje služby pre digitálnu bezdrôtovú komunikáciu. Spoločnosť navrhuje a vyrába bezdrôtové komunikačné systémy, infraštruktúru a produkty pre zákazníkov. Navrhuje a vyvíja špeciálne integrované obvody založené na vlastnej technológii Code Division Multiple Access. Okrem toho navrhuje produkty a poskytuje služby pre systém OmniTRACS, ktorý umožňuje dvojstranné zasielanie správ a zisťovanie polohy pomocou satelitov. Spoločnosť takisto navrhuje a vyrába výrobky pre zákazníkov a pozemné komunikačné systémy pre Globalstar L.P.

R

Radio (nie FM rádio)Radio alebo tiež verzia základného pásma, je balík s firmvérom pre wifi, GPS, GSM a Bluetooth. Od verzie radia záleží aj to, ako sa budú tieto štyri služby správať.

RecoveryRecovery je režim, pomocou ktorého môžete zasahovať priamo do systému. Môžete urobiť zálohu celej romky, zmazať celý systém, preinštalovať custom romku a iné.

RootMetóda na odomknutie zariadenia s Androidom určite známa používateľom UNIX-ových systémov. Root je totiž názov pre používateľa s plným prístupom ku systému, tj. s najvyššími privilégiami. Rootnotím zariadenia s Androidom dostanete všetky povolenia voči systému a budete si môcť prezerať napríklad aj systémové súbory, ovládať obyčajne uzamknuté nastavenia či dokonca pretaktovať procesor.  Tým zábava ale nekončí. Root ponúka neobmedzené možnosti na nahrávanie nových ROM a to pokojne aj neoriginálnych, zálohovanie, obnovovanie telefónu a jeho pokročilú správu. Upozorňujeme ale , že root prináša so sebou aj riziká začínajúce stratou záruky a pri neodbornom zásahu si dokonca môžete zariadenie nenávratne poškodiť.

S

SamsungSamsung/Samsung Group je najväčší juhokórejský konglomerát a jedna z najväčších multimiliardových spoločností na svete v niektorých hlavných priemyselných odvetviach. Je zložená z mnohých mnohonárodných spoločností, ktoré sú všetky navzájom prepojené značkou Samsung, vrátane Samsung Electronics, čo je najväčšia spoločnosť v elektronike, Samsung Heavy Industries, jeden z najväčších výrobcov lodí a Samsung Engineering & Construction, popredná strojárska spoločnosť. Tieto tri spoločnosti tvoria jadro Samsung Group a vyjadrujú aj názov, keďže po kórejsky slovo samsung znamená “tri hviezdy”. Patrí aj medzi popredné spoločnosti v iných odvetviach na domácom trhu, vrátane financií, chemického, maloobchodného a zábavného priemyslu.
Samsung momentálne drží prvé miesto v predajnosti mobilných zariadení.

S-OFF Security off – znamená vypnutie zabezpečenia ochrany nazývanej Secuflag na novších modeloch zariadení HTC. Jedná sa o plnohodnotný root, kedy môžeme nielen inštalovať upravené romky, ale aj editovať systémové súbory priamo v telefóne.

S-ONOpak S-OFF.

SonyV origináli Soní kabušiki gaiša (Soní akciová spoločnosť), medzinárodne vystupuje pod názvom Sony Corporation a je jedna z najväčších mediálnych korporácií, ktorá sídli v japonskom Tokiu. Je to predovšetkým výrobca elektroniky, videa, videohier, nástrojov na komunikáciu a produktov informačných technológií pre konzumný aj profesionálny trh.

Sony Ericsson Bolvýznamný svetový producent mobilných telefónov. Firma vznikla v roku 2001 spojením odlúčených divízii mobilných telefónov japonského Sony a švédskeho Telefonaktiebolaget LM Ericssonu. Obe firmy fungovali ďalej, len telefónne prístroje vyrábali pod značkou Sony Ericsson, v ktorom mali obe spoločnosti 50% podiel. Na konci roku 2011 sa spoločnosť rozpadla a ostala iba spoločnosť Sony.

SDSD alebo Secure Digital, je najrozšírenejší typ pamäťovej karty používaný v malých prenosných zariadeniach. Karty SD vychádzali z formátu Multi Media Card a vyrábajú sa v troch vyhotoveniach  v plnej veľkosti ako SD, potom ako miniSD a nakoniec aj ako microSD. V súčasnosti sa pre stále zvyšujúcu potrebu väčších kapacít vyvinul aj formát SDHC (High Capacity), ktorý umožňuje ukladanie teoreticky až 2 TB dát pre rozdielne adresovanie oproti verzii SD.

SmartfónSmartphone (iné názvy: smartfón, chytrý telefón, zriedkavo múdry telefón) je telefón s niektorým z operačných systémov, napríklad Windows Phone, Android alebo iOS, ktorý umožňuje, aby bol prístroj vybavený bohatou základnou výbavou alebo neskôr rozšírený o ďalšie aplikácie na prácu. Smartphone slúži predovšetkým na komunikáciu a zábavu.

SnapdragonČip pre smartfóny a tablety, ktorý vyrába spoločnosť Qualcomm.

Software development kit (SDK)Alebo aj SDK, je balíček softvérových vývojových nástrojov, ktoré umožňujú vytváranie aplikácií pre určitú platformu v softvérovom balíku, rôzne softvérové ako aj hardvérové frameworky, hardvérové platformy, ako aj počítačové alebo herné systémy.

Stavová lišta Nachádza sa v hornej časti displeja, zobrazíme ju potiahnutím prstu smerom nadol. Zabrazuje rôzne údaje napr. čas, batériu, silu signálu, typ pripojenia k internetu, prijaté správy, zmeškané hovory atď. Po potiahnutí nadol nám zobrazí detailnejšie informácie a možnosť priameho vstupu do konkrétnej aplikácie.

Stock rom Tento výraz vyjadruje, že sa jedná o oficiálnu romku, ktorá je dodávaná s telefónom alebo mu bola oficiálne poskytovaná bez akýchkoľvek softvérových úprav.

SuperuserAplikácia, ktorá povoľuje iným aplikáciám zasahovať do systému. Pre funkčnosť tejto aplikácie je nutný root. Aplikácia je dostupná aj na Google Play.

SygicJedna z najpopulárnejších a najrozšírenejších navigácií na svete, nielen pre Android. Sygic sa teší veľkej obľube aj medzi používateľmi na Slovensku. Plnohodnotná GPS navigácia ponúka veľké množstvo funkcií, ktoré vám uľahčia cestu do cieľa, či už cestujete autom, motocyklom alebo pešo.
Sygic je zároveň aj názov spoločnosti, ktorá túto navigáciu vytvorila. Ide o jednu z najúspešnejších slovenských IT firiem.

T

TabletTabletový počítač alebo skrátene tablet je počítač, ktorý je celý integrovaný v displeji (čiže ktorého displej je relatívne veľký), pričom tento displej je dotykový a slúži súčasne ako jediné alebo takmer jediné vstupné aj výstupné zariadenie počítača (nahradzuje teda klávesnicu či myš). Môže to byť univerzálny počítač alebo špecializovaný počítač (napr. len na isté úkony, len na prezeranie internetu a pod.).

TegraIde o čip určený pre smartfóny a tablety, ktorý vyrába spoločnosť Nvidia.

Texas Instruments Spoločnosť Texas Instruments je výrobcom polovodičov. V súčasnosti sa zameriava na technológiu digitálnych signálnych procesorov (DSP), ktoré umožňujú prevádzať zvukové a svetelné signály do digitálnej formy. Polovodiče tvoria 75 % všetkých tržieb. Vyrába aj analógové čipy, mikroprocesory a mikrokontrolóry a poskytuje riešenia na zvýšenie produktivity.
Je lídrom v odbore digitálnych svetelných procesorov používaných vo výrobe televíznych obrazoviek a monitorov. TXN predala svoje divízie obrannej elektroniky a pamäťových čipov, aby sa mohla naplno sústrediť na oblasť DSP. Dve tretiny tržieb sa realizujú mimo USA. Ústredie firmy sídli v Dallase v Texase. Výrobné závody alebo predajné zastúpenia fungujú vo viac než 25 krajinách sveta.

Timescape Ide o grafickú nadstavbu systému Android, ktorú vyvíja a používa v svojich zariadeniach spoločnosť Sony.

TouchWizJe to grafická nadstavba systému Android od spoločnosti Samsung, ktorá je použitá vo všetkých Android smartfónoch a tabletoch od Samsungu.. Najnovšia verzia má označenie TouchWiz Nature UX.

U

UI – Z anglického User Interface (používateľské rozhranie), je súbor programov a grafických prvkov pre používateľa systému a slúžia mu na jeho ovládanie a rôzne operácie s nim. Je to časť systému, s ktorou aktívne komunikuje.

Undervolting – Proces, ktorým sa znižuje nadmerné napätie procesora pomocou softvéru. Undervolting neovplyvňuje výkon.

Update – Je to aktualizácia nejakého softvéru na jeho najnovšiu verziu.

W

Widget – Widget je obvykle interaktívny prvok v grafickom rozhraní operačného systému, ktorý zobrazuje nejaké informácie a môže plniť aj doplnkové funkcie (aktualizácia počasia, zobrazenie SMS správ, prezeranie fotografií a iné).

Wi-Fi – Označenie Wi-Fi  je označením  štandardov pre bezdrôtové lokálne siete WLAN , ktoré sa dnes najčastejšie využívajú na pripojenie k internetu zariadení bezdrôtovým adaptérom. Pripojiť sa teda môže mobilný telefón, počítač, tablet či fotoaparát. Poznáme Wi-Fi štandardy 802.11 typu a, b, g, n.

Wipe – Ide o uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Zmažú sa tým všetky nainštalované hry, aplikácie, správy, kontakty a obnovia sa pôvodné nastavenia zariadenie, dáta na pamäťovej karte zostanú nedotknuté.

X

XDA Developers – XDA Developers bolo založené vývojármi a bolo určené pre vývojárov. Teraz je cenným zdrojom informácií pre ľudí, chcú získať viac zo svojich z ich mobilných zariadení (od prispôsobenia vzhľadu až po pridanie nových funkcií).

Z

Zipaling – Archív vyrovnávacieho nástroja, ktorý poskytuje dôležité optimalizácie pre aplikácie.

ZTE – ZTE Corporation je čínska telekomunikačná spoločnosť so sídlom v meste Shenzhen. Patrí medzi výrobcov Android zariadení. Spoločnosť ZTE bola založená v roku 1985.

administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *