0

Ako nahrať LineageOS Rom

Ako nahrať LineageOS do telefónu ci tabletu pomocou Recovery ???

Každý skúsenejší používateľ operačného systému Android určite počul o možnosti do svojho zariadenia nahrať neoficiálnu verziu operačného sytému (tzv. neoficiálnu ROM). Proces vyžaduje veľkú opatrnosť a niekoľko krokov, kde chyba môže viesť aj k takzvanému „bricknutiu“ telefónu – teda stavu, kedy nepôjde zapnúť či nabootovať a nám zostane iba tehla (brick) za niekoľko stoviek eur.

Všetko robíte na vlastnú zodpovednosť, nenesieme žiadnu zodpovednosť za prípadné škody. Vždy si všetky dáta ZÁLOHUJTE !

 • Zariadenie musi mat ROOT
 • Nahraná alternativna RECOVERY
 • Stiahnuť príslušnú ROM výlučne pre vaše zariadenie
 • Stiahneme príslušne GAPPS (Google aplikácie)

Oficialna stránka vývojárov LYNEAGEOS. TU môžeme stiahnuť ROM

Open GApps čo sú google aplikácie stiahneme TU

 • Reštartujte zariadenie do RECOVERY
 • Nahrajte ROM + GApps na pamäťovú kartu
 • V recovery zvoľte backup and restore
 • Kliknite backup to /storage/sdcard
 • Aktuálnu rom máme zálohovanú.
 • Vráťte sa späť do základného menu stlačením „Go Back

 

 • zvoľte wipe data/factory reset
 • Zvoľte wipe cache partition
 • Zvoľte install zip
 • Stlačte chose zip from /storage/sdcard
 • Nájdite ROMku, ktorú ste mali dať na pamäťovú kartu a spustite inštaláciu
 • Nájdite Google GApps tak isto nainštalovať

Po dokončení inštalácie zvoľte „Go Back“ a potom reeboot system now. Mobil by sa mal zapnúť aj s novou ROM. Gratulujeme 

LineageOS je rošírená open source firmverová distribúcia pre smartfóny a tablety na základe Androidu – mobilného operačného systému. Ponúka funkcie a nastavenia, ktoré nie sú v oficiálnom firmvéri distribuovanom predajcami týchto zariadení.

Vlastnosti, ktoré sú podporované LineageOS obsahuje podporu pre témy, podporu pre FLAC audio kódek, veľký zoznam Wi-Fi sietí, VPN klient OpenVPN, rozšírené menu pre reštart systému, podpora pre Wi-Fi, Bluetoth a USB tethering, pretaktovanie CPU a ďalšiu podporu pre výkon, mäkké tlačidlá a ďalšie „tabletové vychytávky“, prepínanie na notifikačnej lište (ako Wi-Fi, Bluetooth a GPS), manažment pre prístup k aplikáciam. LineageOS neobsahuje spyware ani bloatware. Vo viacerých prípadoch, LineageOS môže zvýšiť výkon a spoľahlivosť v porovnaní s oficiálnymi vydaniami firmvéru.

LineageOS je vyvíjaný ako open source softvér na základe oficiálnych vydaní Androidu od Googlu, s pridaným originálnym a kódom tretej strany.

Takže aký je rozdiel medzi Androidom a LineageOS?

Niekedy funkcie, ktoré boli vytvorené v LineageOS sa objavili v novšej verzii „oficiálneho“ Androidu. A každý čas Android vytvorí nový „výpis kódu“ ich najnovšej verzie, LineageOS zvyhodňuje zo zmien Googlu.

V tomto smere, LineageOS je jeden (ale nie len) z komunitných distribúcií ktoré začali ako vanilla AOSP. Komunita Android je vzrušujúca, s viacerými „modifikovateľmi“, „tématermi“ a „zlepšovačmi výkonu“, ktorí si vyberú zdrojový kód a robia neuveriteľné veci v tom. Zvyčajne, títo sú duchovia zdieľajúcej znalosť a posilnenie ľudí pre experimentovanie s ovládaním ich zariadení, často dávanie starým telefonóm nový život a dúfajme, že sa zabávajú pri spracovaní.

Jedna hlavná výhoda aby ste mali open-source operačný systém je, že veľa ľudí si vie preskúmať zdrojový kód, môže si prezrieť chyby od bezpečnostných dier cez neúčinnosť až po chýbajúce funkcie a môže vytvoriť úpravy, funkcie a preklady do nových jazykov, aby boli zabudované v ďalšej verzii. LineageOS skúša byť novou, čerstvou „nočnou“ verziou každých 24 hodín pre každé zariadenie, ktoré to podporuje, čo zahŕňa najnovšie zmeny v zdrojovom kóde, poskytnuté z Internetu. Nočné verzie môžu obsahovať nové chyby, ale ak sa cítite odvážne, môžete pomôcť LineageOS urobiť lepším skúšaním experimentálnych verzií a nahlasovaním chýb vývojárom.

Čo to znamená pre mňa?

LineageOS je alternatíva pre operačný systém zamýšľaný pre nahradenie jedného z predinštalovaných na vašom smartfóne alebo tablete. Ak máte staršie zariadenie, ktoré už nedostáva aktualizácie alebo ak vaše zariadenie je nezvyčajne pomalé alebo vás nebaví spyware, adware alebo ostatné nechcené odpadky vo vašom telefóne, ktoré sa nedajú vymazať. Možno vo vašom zariadení chýbajú funkcie alebo ste umelo obmedzení vo funkcionalite. Možno iba chcete zvýšiť výkonnosť. Alebo možno chcete byť sebaistý, že váš operačný systém má najnovšie opravy chýb.

Zdroj: wiki. LineageOS Rom

administrator

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *